KitabYurdu » Kitab » Psixologiya » Erich Fromm SAHİP OLMAK YA DA OLMAMAK


Şeçilmişlər Erich Fromm SAHİP OLMAK YA DA OLMAMAK

Erich Fromm SAHİP OLMAK YA DA OLMAMAK PDF
ADI:
Sahip Olmak ya da Olmak
REYTİNQ:
  • +5
MÜƏLLİF:
JANR:
DİL:
FORMAT:
ÇAP İLİ:
2003
ÖLÇÜSÜ:
5.38 MB
"Sahip Olmak Ya Da Olmak" gerçekten de çok önemli bir kitap. Dünyanın ve insanın içinde bulunduğu durumu çok iyi tespit eden ve bu bunalımın nedenlerini çözümleyen Erich Fromm, bizlere çağın anahtarını veriyor. Gelecekte varolmayı sürdürebilmemiz ve insan soyunun yeni çağa ayak uydurabilmesi için tek bir yol, tek bir seçenek vardır: "Sahip Olmak"tan "Olmak"a geçmek.
Çağdaş bilim, dünyayı ve giderek tüm evreni bir bütünlük, birbiriyle içten bağlı bir “teklik” olarak gönneye başladı. Hiçbir şey tek başına ve diğerlerinden bağımsız değil. Herkes, herşeyden sorumlu. Bizim üç boyutlu algı alanımızı aştığı için, bize anlaşılamaz gibi gelse de, gerçek böyle. İşte bu temel gerçeği kavramak ve kendimizi, ekonomimizi, sanatımızı, siyasal ve sosyal düzenlerimizi, bilincimizi ve herşeyi buna göre ayarlamak yolunda atılan adımlara ilk ışığı Fromm tutuyor. Bu nedenle "Sahip Olmak Ya Da Olmak"m yeni çağın bilimsel ve insancıl anlayışını kavramanın ilk basamağı olarak, mutlaka okunması gerekiyor.
Kitapla ilgili çok değişik (ve birbirine ters ya da karşıt gibi duran) çevrelerden, çok iyi tepkiler aldık. Bu, bizi sevindirdi. Demek ki ülkemizde bilgi, giderek dogmatik olmaktan çıkıyor. İnsanlar aynı istek, ihtiyaç ve özlem içinde, kendilerine yarayacak olan şeyleri bulup, seçip, değerlendiriyorlar. Doğru bilgi, onlan aynı potada eritebiliyor.