KitabYurdu » Kitab » Dünya Ədəbiyyatı » Robert Kiyosaki Zengin Baba Yoksul Baba


Şeçilmişlər Robert Kiyosaki Zengin Baba Yoksul Baba

Robert Kiyosaki Zengin Baba Yoksul Baba PDF
ADI:
Zengin Baba Yoksul Baba
REYTİNQ:
  • +187
DİL:
FORMAT:
ÇAP İLİ:
2006
ÖLÇÜSÜ:
1.72 MB

Okullar çocukları gerçek dünyaya hazırlıyor mu? Bizimki­ler “Çok çalış, iyi not al, semeresini görür, yüksek maaşlı bir işte çok kazanırsın” derdi. Onların yaşama amacı ablamla ba­na yüksek öğrenim olanakları sağlamaktı, böylece hayatta ba­şarılı olmak adına büyük bir avantaj elde edecektik. Sonunda 1976’da diplomamı -Horida Devlet Üniversitesi Muhasebe Bölümü’nde, sınıfın en iyileri arasında ve takdirnameyle- al­dığımda annemle babam amaçlarına ulaşmış oldular. Yaşam­larının en yüksek kazanımıydı bu. “Ana plan” doğrultusunda “Big 8” muhasebe firmasında işe alındım. Uzun bir meslek yaşantısına adım atmıştım; erken yaşta emekli olmayı umut ediyordum.

Eşim Michael da benzeri bir yol izledi. İkimiz de alçakgö­nüllü yaşam süren, katı iş disiplini olan çalışkan ailelerin ço­cuklarıydık. Michael da okulu takdirnameyle bitirmişti, ancak onun iki diploması vardı; biri mühendislik, öteki hukuk fa­kültesinden. Washington D.C.’de patent alımları konusunda ünlü saygın bir hukuk bürosunda hemen iş buldu, önünde parlak bir gelecek, geleceği net bir meslek yaşantısı uzanıyor­du, erken emeklilik de garantiliydi.

Mesleklerimizde başarılı olmamıza rağmen beklentileri­miz pek de yerine geliyor sayılmazdı. İkimiz de tamamen haklı nedenlerle birkaç kez yer değiştirdik, fakat emekliliğe yönelik tasarılarımızla ilgili bir adım bile ilerleyemiyorduk. Emekli olacağımız günler için birikimlerimizi ancak kişisel çabamızla artırabiliyorduk.

Üç harika çocuğumuzla mutlu bir aile yaşantımız var. Ben bu satırları kaleme alırken ikisi üniversitede, biri ortaöğreni­me başlamak üzere. Varımızı yoğumuzu çocuklarımızın en iyi eğitim olanaklarından yararlanmasına harcıyoruz.

1996 yılıydı, bir gün çocuklardan biri okulda hayal kırıklığına uğramış bir halde geldi eve. Ders çalışmaktan sıkıl­mış, bıkmıştı. “Kafamı ömrüm boyunca hiç kullanmayaca­ğım bilgilerle dolduran derslere neden boşuna zaman harca­yayım?” diyordu.

Düşünmeden cevabı yapıştırdım: “Çünkü,” dedim, “iyi not almazsan üniversiteye gidemezsin.”

“Ne olursa olsun, üniversiteye gitsem de gitmesem de, zengin olacağım,” diye karşılık verdi.

Annelik kaygılan ve telaş içinde yanıtladım: “Üniversite diploman olmazsa, iş bulamazsın.”

Zoraki gülümsedi ve bıkkınlıkla kafasını salladı. Aynı konuşmayı daha önce de birkaç kez yapmıştık. Başım eğdi, gözlerini devirdi. Annesinin öğüdü bir kulağından girip öte­kinden çıkıyordu besbelli.

Akıllıydı, sağlam bir iradesi vardı, yine de her zaman kibar ve saygılı bir çocuk olmuştu.

“Anne,” diye başladı. “Zamana ayak uydur! Etrafa bak, en zengin insanlar eğitimleri yüzünden zengin olmadı. Michael Jordan ve Madonna’ya bak. Harvard’dan ayrılan, Microsoft’u kuran Bili Gates hatta. Şimdi Amerika’nın en zengin adamı ve henüz otuzunda. ‘Aklen yetersiz’ diye yaf­talanmış olsa da, yılda 4 milyon dolardan fazla kazanan bir beyzbol atıcısı var.”

Uzun bir sessizlik oldu aramızda. Kafama dank etti, annemle babamın bana verdiği tavsiyelerin aynısını oğluma veriyordum. Dünya döndükçe biz değişiyorduk, fakat tavsiyeler değişmiyordu.

“Anne,” diye devam etti, “ben babamla senin kadar çok çalışmak istemiyorum. Çok para kazanıyorsunuz, oyuncak­larla dolu kocaman bir evde yaşıyoruz. Sizi dinleyecek olur­sam, benim de sizden farkım kalmayacak, daha çok vergi ödeyip daha çok borçlanmak için hep daha çok çalışmam ge­rekecek. İş güvencesi diye bir şey yok artık; küçülme ve ye­terli oranda eleman çalıştırmanın ne demek olduğunu biliyo­rum. Üstelik, bugünkü üniversite mezunlarının sizin zamanınızdakilerden daha az kazandığının da farkındayım. Dok­torları ele al. Eskisi kadar çok para kazanmıyorlar. Sosyal si­gortaya, emeklilik ikramiyesine de güvenemem. Benim yeni çözüm yolları bulmam gerek.”

Haklıydı. Yeni çözüm yolları bulması gerekiyordu. Aynısı benim için de geçerliydi. Annemle babamın öğütleri 1945’ten önce doğmuş olanlara yol göstermiş olabilirdi, fa­kat hızla değişen bir dünyada doğmuş olan bizleri felakete sürükleyebilirdi. Artık çocuklarıma, “Okula gidin, iyi notlar alın, sonra da kendinize sağlam, güvenceli bir iş arayın,” di­yemezdim.

Qonaq Aytac
Qonaq Aytac
  • 5
Təşəkkürlər bu keyfiyyətdə tək sizin saytda var. Əməyi keçən hər kəsə minnətdaram.
  • 19 fevral 2017 21:00
  • Status:
Gunel Cavadova
Salamlar.Saytiniz superdi.Teshekkurler.
  • 1 mart 2017 12:36
  • Status:
Emil Şəmmədli
Salamlar! Çox sağolun ki belə bir dəyərl və vacib sayt yaratmısınız. Uğulu olsun arzulayıram! 
  • 13 dekabr 2018 12:13
  • Status: