KitabYurdu » Kitab » Psixologiya » KİŞİLİK BOZUKLUKLARI


Şeçilmişlər KİŞİLİK BOZUKLUKLARI

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI PDF
ADI:
KİŞİLİK BOZUKLUKLARI
REYTİNQ:
  • +24
JANR:
DİL:
FORMAT:
ÇAP İLİ:
2011
ÖLÇÜSÜ:
3.41 MB
Bu kitapta, psikiyatrinin uluslararası kabul gören sınıflandırma dizgelerine göre sınıflandırılan kişilik bozuklukları tek tek ele alınmış, anlatılmış ve tanı koydurucu özellikleri sıralanmıştır. Ancak unutulmaması gereken bir özellik kişilik bozukluklarının her birinin diğerlerinden keskin sınırlarla ayrılamayabileceği, aralarında sıklıkla örtüşmelerin olabileceğidir. Diğer önemli bir konu da psikiyatride kişilik bozuklukları ile klinik durumların ayrı eksenlerde değerlendirildikleridir. Diğer bir deyişle, kişilik bozukluğu ayrı bir tanıdır, psikiyatrik hastalık ayrı bir tanı... Herhangi bir kişilik bozukluğu olan bir kişide psikiyatrik bir hastalıkgörülebilir ya da görülmeyebilir öte yandan, herhangi bir psikiyatrik rahatsızlığı olan bir kişide kişilik bozukluğu olabilir ya da olmayabilir. Aynı şey kişinin zekası için de geçerlidir. Düşük ya da yüksek zekalı olmak, kişide ne bir kişilik bozukluğu gelişmesini önler, ne de psikiyatrik bir hastalık gelişmesine karşı bağışık kılar. Sözgelimi paranoid kişilik bozukluğu olan üstün zekalı bir kişide şizofreni gelişebilir... Kişilik bozukluklarının tedavisi çok kolay olmamaktadır. Daha çok bu kişilerin gösterdiği uyum sorunları ve ikincil olarak ortaya çıkan rahatsızlıkları ele alınıp düzeltilmeye çalışılmaktadır. Bunun için uzmanlara başvurmakta yarar vardır.
Bu kitap, yıllardır sürdürdüğümüz eğitim çalışmalarımızda kullandığımız bilgileri içermekte ve değerli sanatçı Sayın Sinan Bayraktar'ın eğitim toplantılarımız için oyunlaştırdığı kişilik bozukluklarının bir DVD'sini de kapsamaktadır. Sayın Bayraktar'ın tek kişilik oyunlarla örneklendirdiği, sahneye koyduğu tiyatro gösterilerinin kişilik bozukluklarının doğru tanınmasında çok yararlı olacağını düşünüyorum. Yaklaşık iki yıllık çok yoğun çalışması ve işbirliği için Sayın Sinan Bayraktar'a burada özellikle teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca DVD çekimlerinin stüdyo çalışmalarını büyük bir özenle yapan iris lnteraktif'ten Tayfun Genç ve Hakan Kolcu'ya, HYB'den Mustafa Alibaşoğlu'na da burada çok teşekkür ederim.
Kitabın ve sahnelenen oyunların, kişilik bozukluklarını tanımaya gereksinenlere yardımcı olmasını diliyor, bu konudaki eğitim çalışmalarını kolaylaştırmasını diliyorum ...