KitabYurdu » Kitab » Dünya Ədəbiyyatı » Vladimir Pistalo - Tesla Maskelerle Çevrili Bir Hayat


Şeçilmişlər Vladimir Pistalo - Tesla Maskelerle Çevrili Bir Hayat

ADI:
Tesla Maskelerle Çevrili Bir Hayat
REYTİNQ:
  • +44
MÜƏLLİF:
DİL:
FORMAT:
ÇAP İLİ:
2017
ÖLÇÜSÜ:
405 Kb
Sırbistan’ın en prestijli edebiyat ödülünün sahibi Tesla: Maskelerle Çevrili Bir Hayat çağının ötesindeki bir mucidin, bir deli-dâhinin, sırlarla dolu bir adamın hikâyesini anlatıyor. Vladimir Pištalo elektrik yüklü, eğlenceli üslubu ve ustaca kurgusuyla hem biyografik roman türüne yeni bir soluk getiriyor hem de hiçbir ayrıntıyı atlamadan, Nikola Tesla’nın bilinmezlerle dolu hayatını aydınlatıyor.
“Tesla'nın olağanüstü hayatının yaydığı enerjiyle alev alev yanan bir roman... Pistala’nun dolu dolu hayal gücü, yaşanmış olaylann arka planını anlatarak Tesla’nın ızdırap dolu kalbini okurlara açıyor ve zamanının ötesindeki mağrur müridin va-roluşsal korkulannı ve tuhaf sannlannı gözler önüne seriyor.”
- Booklist
“Mucit Nikola Tesla'nın esrarengiz ve yalnızlıkla geçen hayatı ustalıkla romanlaştınlmış ... Pistala'nun yazdığı, olağanüstü bir adamın kişiliğine ve türlü huylanna dair bu eksiksiz anlatı tam bir başyapıt.”
- Publishers Weekly
"Nikola Tesla hakkında onlarca kitap yazıldı ama Vladimir Pistalo’nun son derece özgün ve olağandışı romanı, okurlara yepyeni şeyler anlatmayı başanyor - hem "deli-dahi” muci-dimize dair hem de edebiyatın ve hayal gücünün, biyografi türünü yüksek sanata nasıl dönüştürebileceğine dair yepyeni şeyler.”
- Francine Prose
"Nikola Tesla, alternatif akım motorunu ve kablosuz elektrik teknolojisini icat ederek, ABD’nin modern dünyaya adım atmasına ön ayak olmuştu. Vladimir Pistalo, olağanüstü zenginlikteki hayal gücü ve metaforlanyla, Tesla’nın iç dünyasını keşfe çıkıyor ve modernitenin kültürel ve manevi sonuçlannı mercek altına alıyor.”
- W Bernard Carlson, Tesla: Elektrik Çağının Mucidi’nin yazarı
“Tesla: Maskelerle Çevrili Bir Hayat, modern çağın dönüm noktası olan o ilk yıllanna dair son derece sürükleyici bir roman. Vladimir Pistalo şimşekten kalemiyle, bir dahinin, aynı elektrik gibi güçlü, dönüştürücü ve gizemli bir portresini çiziyor.”
- Ken Kalfus
"Zarifçe yazılmış, son derece sürükleyici bir roman. PiStalo, "yirminci yüzyılın mucidi" olduğu söylenen ve hayatı sırlarla dolu olan bir adamın hikayesini şaşırtıcı derecede özgün bir üslupla anlatıyor. Tesla: Maskelerle Çevrili Bir Hayat, Gün-ter Grass’ın Teneke Trampet'ini ve Gabriel Garcia Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık'ını aratmayacak denli dolu dolu, eğlenceli ve özgün bir roman.”
- Charles Simic
“Tesla: Maskelerle Çevrili Bir Hayat, biyografi tün1nün kapsamlılığına, roman sanatının samimiyetine ve şiir sanatının zarafetine sahip bir kitap.”
- Kirkus Reviews
“Tesla: Maskelerle Çevrili Bir Hayat, Nikola Tesla’nın karakterine ve yaşadığı çağa. hayat veriyor ve hem Tesla’yı hem de yaşadığı çağı adeta kanlı canlı kılıyor.”
- Washington Independent Review of Books
"Şiirmişçesine okuyabileceğiniz bir roman. Pistala’nun Tes-la'nın hayatına yönelik tutkusu her sayfada kendini hissettiriyor."
- PRI
“Tesla: Maskelerle Çevrili Bir Hayat, Tesla’nın kıvılcımlarla ve hüsranlarla dolu hayatını anlatıyor. Özgün bir hayal gücünün eseri olan rüya gibi bir roman ..."
- Pasatiempo
“PiStalo’nun Nikola Tesla’yı anlatan romanı, bilim adamımızın laboratuvanndaki teçhizatlar gibi ışık saçıyor ve uğulduyor.”
- Vol. 1 Brooklyn
Uraqan
Uraqan
  • 0
Maraqlıdır

"Hərbidən Qeydlər" kitabının yazarından... Uraqan Emin Abdullayev
  • 28 noyabr 2018 00:29
  • Status: İstidafəçi xətdə deyil