KitabYurdu » Kitab » Dini » HZ.PEYGAMBERİN HAYATI MEVDUDİ


Şeçilmişlər HZ.PEYGAMBERİN HAYATI MEVDUDİ

HZ.PEYGAMBERİN HAYATI MEVDUDİ PDF
ADI:
HZ.PEYGAMBERİN HAYATI MEVDUDİ
REYTİNQ:
  • +25
MÜƏLLİF:
JANR:
DİL:
FORMAT:
ÇAP İLİ:
-
ÖLÇÜSÜ:
5 MB
Merhum Ebûl-Alâ el-Mevdûdi, elinizdeki eseri ömrünün son günlerinde kaleme aldı. Orijinal adı "Siret-i Server-i Alem" olan bu eserin konusu, yalnızca Peygamberimizin (salât ve selam ona olsun) hayatını kapsamıyor. Genelde bu eser; günümüzde de devam etmekte olan bir gerçeğin, başlangıcından bu yana süre gelen küfre karşı Tevhid mücadelesinin hurafelerinden arınmış olarak derinliğine anlatımıdır.
Hz. Adem'den Peygamberimize (salât ve selam ona olsun) kadar gelip geçmiş rasûllerin (onlara selâm olsun) hayatları, tebliğle görevlendirilişleri, nasıl bir ortamda görev yaptıkları, bu tebliğin yapılış biçimi, karşılaşılan zorluklar, müşriklerin, Tevhid'in tebliği karşısındaki davranışları en ince ayrıntılarına kadar işlenmiştir. 
Günümüz müslümanları tarih boyunca aynı temel nitelikleri taşıyan ilâhi vahyi ve bu vahyi ileten peygamberlerin davranışlarım ve hareket tarzlarını bilmek zorundadırlar. Çünkü fertlere ve toplumlara kurtuluş müjdeleri verebilecek prensipler bütününü ve bunların tebliğ ediliş biçimlerini ancak resullerden öğrenebiliriz. Mevdûdi, bu eserinde Peygamberlerin (onlara selâm olsun) hayatını gerçeğe uygun bir şekilde sunmuş ve alışılmışın dışında orijinal yorumlar getirmiştir. Olayların doğru iletilmesi ve anlaşılması, tarihi İslâmî bir yaklaşımla kavrayabilmenin ilk temel şartıdır. Eserin önemli bir kısmı yukarıda da belirttiğimiz gibi Tevhid'in anlamı, fikrî dinamizm gücü ve mücadele metodunun bir nevi anlatımı ve yorumu mahiyetindedir.