KitabYurdu » Kitab » Bardo Thodol – Tibet’in Ölüler Kitabı


Şeçilmişlər Bardo Thodol – Tibet’in Ölüler Kitabı

ADI:
Tibet’in Ölüler Kitabı
REYTİNQ:
  • +13
MÜƏLLİF:
JANR:
DİL:
FORMAT:
ÇAP İLİ:
2010
ÖLÇÜSÜ:
157 Kb
Bu geçiş anındaki sıradan ruhsal durumdaki varlıklara dinleme yoluyla ruhsal özgürlük sunan Büyük Kurtuluş Doktrini, ön bilgiler, konu ve sonuç olarak, üç bölümdür. Varlıkların gelişmesi için yol gösteren kitaplar uygulanarak okunmalı, iyi anlaşılmalı ve korunmalıdır.
Bilinçli Geçiş Prensibi
Yol gösterenler aracılığıyla, bu yüksek ruhlar şüphesiz ki kurtarılabilirler, fakat böyle olmazsa, geçici ölüm anında hatırlayabilirlerse, kurtuluşu otomatik olarak temin eden geçişi uygulamalıdırlar.
Sıradan ruhsal durumdaki ölüm yolcuları gerçekten ancak bu şekilde kurtulabilirler. Kurtulamazlarsa, geçiş durumunda gerçekliğin denenmesi aşamasında Büyük Kurtuluş Doktrinini dinlemeye devam etmelidirler. Bunun içindir ki inananlar, gözlem yoluyla ölüm travmasının kişisel Kurtuluş belirtilerini izlemek için ölen vücutlarında görünen ölüm şeklini incelemelidirler.
Ölüm olayı tamamlanınca, hatırlayabilenler için kurtuluşu sağlayacak geçişi uygulamak gerekir.
Thödol'un Okunması
Geçiş tamamlandığı taktirde, Thödol'un okunması gerekmez. Ama geçiş tam olarak yapılamazsa, ölünün cesedinin yanında Thödol açık ve doğru bir şekilde okunmalıdır.
 Eğer ortada ceset yoksa, kitabı okuyan kişi, merhumun yatağına veya oturmayı alışkanlık haline getirdiği yere oturmalıdır. Ölüyü çağırmak, kendisi oradaymış ve dikkatle dinliyormuş gibi hayal etmeli ve sonra okumaya başlamalıdır.
 Okuma sırasında yakın akrabalar ya da eşler için ağlamak doğru değildir. Bu tür şeyler iyi olmayacağı için, söz konusu kişiler susturulmalıdır.
 Eğer bir ceset varsa, son nefes verildikten sonra ölünün gurusu veya ölünün saygı duyduğu bir rahip ya da çok yakın bir dost, ağzını değdirmeden cesedin kulağına yaklaştırarak Thödol’u okumalıdır.
 Thödol'un Töreni Yapan Kişi Tarafından Uygulanması
 
  Thödol'un Açıklanması
 Büyük takdimeleri toplayabildiyseniz, bunları Kutsal Üçlüye takdim edin. Bu mümkün değilse, toplayabildiğiniz birkaç şey üzerine ruhunuzu teksif edin ve zihninizden ibadet amacıyla sınırsız bir takdime yaratın.
 Yedi ya da üç defa “Buda ve Bodhisattvalar’ın Yardımını Davet Eden İyi Dilekler Yolu”, “Bardo’nun Tehlikeli Tuzaklarından Korunmak İçin İyi Dilekler Yolu” dualarını okuyun; Bardo’nun asıl sözleri açık bir biçimde ve kendine özgü telaffuzla okunmalıdır.
 O zaman şartlara göre yedi veya üç defa okunacak bu Büyük Thödol’a sıra gelir. İlk önce ölümün ilk anıyla karşılaşma; sonra geçici olan ara aşama boyunca süren gerçeklikle karşılaşma; en sonunda da, ölü yeniden doğmaya çalışırken rahim kapılarını kapama yöntemleri gelir.